Black Friday, Cyber Monday – zakupowy szał

Black Friday, czyli po naszemu Czarny Piątek. Dzień wyprzedaży w sklepach.

Kolejny zwyczaj przywleczony z Ameryki. Przypada w ostatni piątek listopada, po Dniu Dziękczynienia. Na miesiąc przed Bożym Narodzeniem, jest początkiem rozpoczęcia szału zakupów świątecznych.

Jest to swoiste “święto zakupów”. Można kupić prezenty w atrakcyjnych cenach. A kolejne wyprzedaże dopiero po Nowym Roku.

black friday czarny piątek
W Czarny Piątek w Stanach większość sklepów jest otwarta całą dobę. Oferują swoim klientom spore rabaty, jest masa promocji. Dla sklepów jest to najbardziej dochodowy dzień w roku.

W Stanach w czarny Piątek panuje istne szaleństwo. Wielu pracodawców albo skraca dzień pracy albo daje pracownikom wolne. A przez to rozkręca handel — ludzie maja więcej czasu na zakupy.

Już w nocy z czwartku na piątek przed niektórymi sklepami robią się kolejki. Klienci koczują przed sklepem, żeby załapać się na towar w promocyjnej cenie. A po otwarciu drzwi sklepu – istny szał. Wszyscy wpadają do środka, wyrywają sobie z rąk towary. Zupełnie jak u nas w Lidlu, kiedy rzucą kurtki i kozaki dla dzieci.

Przed sklepami znanych marek często dochodzi nawet do bójek. A wyrwane, kupione po okazyjnej cenie ubranie ląduje na dnie szafy. Ale trofeum zdobyte!

Często zakupy artykułów drogich, np. sprzętu AGD lub RTV są odkładane aż do Czarnego Piątku. Przy tak dużych zniżkach, warto poczekać kilka miesięcy i kupić upragniony telewizor za połowę ceny. W Czarny Piątek obniżane są ceny prawie wszystkich rodzajów artykułów — odzieży, obuwia, biżuterii, sprzętu elektronicznego, AGD, książek. Można kupić za niższą cenę towar, którego za cenę standardową raczej byśmy nie kupili.

black friday czarny piątek

W Polsce Czarny Piątek jest coraz bardziej popularny. Z roku na rok coraz więcej sklepów tego dnia wprowadza zniżki i promocje. Już na parę dni przed Czarnym Piątkiem w internecie pojawiają się listy sklepów biorących udział w wyprzedażach, niektóre sklepy już zapowiadają, jakie będą promocje. Co prawda upusty w polskich sklepach nie są tak wysokie, jak z Stanach (tu sięgają nawet do 70-80%), ale i tak czasami warto skorzystać z upustu około 30-50%.

A wiecie, że oprócz Czarnego Piątku jest również Cyberponiedziałek (Cyber Monday)? Są to również wyprzedaże, tylko tym razem tylko w sklepach internetowych. Coraz więcej osób kupuje przez internet, bez wychodzenia z domu. Biorąc pod uwagę tłumy w sklepach w Czarny Piątek, zakupy przez internet wydają się dużo bezpieczniejsze i mniej czasochłonne. Tylko czy upolowane przez net trofeum będzie równie cenne, jak to wyrwane z rąk innemu kupującemu?

Oczywiście część sklepów internetowych organizuje wyprzedaże już w Czarny Piątek. Lecz aby uniknąć konkurowania sklepów internetowych ze stacjonarnymi, lepszym pomysłem jest rozdzielenie „święta zakupów” na 2 różne dni.

Cyberponiedziałek jest jeszcze mało popularny w Polsce, ale z roku na rok coraz więcej sklepów internetowych rozpoczyna wyprzedaże. W Polsce sprzedaż internetowa rozwija się bardzo dynamicznie. Polscy sprzedawcy coraz bardziej są świadomi znaczenia i potencjału e-commerce. A Black Friday i Cyber Monday to idealne okazje, aby przyciągnąć i zdobyć klientów.

black friday czarny piątek

Czarny piątek jest dniem win-win. I kupujący i sprzedający na nim korzystają. Sprzedawcy mają rekordowe zyski, a klienci mogą zarobić zakupy w bardzo korzystnych cenach.

W tym roku Czarny Piątek wypada 25 listopada.

To co, idziemy na zakupy? Ja już czekam na duże obniżki w księgarniach 😀

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *