PiS może wygrać następne wybory

Utrzymujące się poparcie PiS-u wywołuje lekki szok wśród przeciwników „dobrej zmiany”. I nic dziwnego, ponieważ działania spółki Kaczyński & Macierewicz są skuteczne. Poseł Jarosław Kaczyński i jego akolici po prostu dobrze odrobili lekcje — umiejętnie wstrzelili się w różne grupy wiekowe i środowiska zawodowe. Największy nacisk położyli na grupę +60, w której poparcie oscyluje w okolicy 50%. Jest to liczny i zdyscyplinowany elektorat, dla którego ważnym elementem jest katolicki system wartości. Zgarnęli też część radykalnego, rzekomo prawicowego elektoratu w wieku 18 – 24 lata, który nie zna innej rzeczywistości niż Polska w Unii Europejskiej. Postawili na elektorat słabiej wyedukowany, przekonali do „dobrej zmiany” około 50% wyborców z wykształceniem podstawowym i zawodowym, do których trafia przekaz o „elicie wykształciuchów”, która tworzy sławny „układ” i stoi tam „gdzie stało ZOMO”.

Społeczeństwu w czasach niespokojnych podoba się silna władza, która działa szybko i zdecydowanie, nawet gdy ogranicza wolność obywatela i łamie Konstytucję. Demokracja to wyświechtany banał, który kojarzy się ze słabością, a Kaczyński każdego dnia to udawania. PiS powiedział Polakom — pobite gary, dzisiaj zaczynamy nowe otwarcie. Ludziom taka retoryka się podoba, bo nowe otwarcie to nowe nadzieje. PiS trafnie posługuje się propagandą, złapał za miotłę i oczyszcza państwo z oszustów podatkowych, różnej maści hochsztaplerów, robi porządek w MSW oraz… dużo się modli. Dla szarego Kowalskiego nie ma większego znaczenia, że działania te są obliczone na pozbycie się opozycji i instytucji, które gwarantują przestrzeganie demokracji — przecież wiadomo, że demokracja to PO, SLD, PSL oraz „zniknięta” szeroko rozumiana lewica.

PiSowcy postawili na elementy socjalne, dzięki temu są bliżej Kowalskiego, a wpływające na konto co miesiąc pięćset złotych za każdym razem przypomina: widzicie, dotrzymujemy słowa! Prezydent Duda, który bez żenady jeździ po kraju z kampanią wyborczą PiS-u, za każdym razem deklaruje: „dobra zmiana” ma sprowadzać się finalnie do podniesienia poziomu życia zwykłych Polaków.

Pan Prezydent daje nadzieję, przedstawia jakiś plan na poprawę bytu szarego obywatela i mówi: zobaczcie, oni chodzą z parasolkami, są zaKODowani, przeszkadzają nam w spełnianiu obietnic. Ale my mimo wszystko robimy swoje, bo to dla was!

To przemawia do wyborcy, który siedząc przed telewizorem, zastanawiał się: skoro Polska ma świetny wzrost gospodarczy, nowe autostrady, pieniądze z Unii, to czemu u mnie w portfelu jest przeciąg?

PiS po mistrzowsku prowadzi kampanię propagandową i tu też odrobił lekcję, wzorując się na czasach jedynie słusznej linii PZPR i płomiennych przemówień Gomułki, który grzmiał z trybuny:

Nie obrażajcie się panowie, że my Wam tylko ofiarujemy miejsca w rządzie, takie, jakie sami uznamy za możliwe. Myśmy bowiem gospodarze (…) Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy. (…) Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi.

Możemy z ufnością patrzeć w przyszłość, idziemy bowiem słuszną drogą, posiadamy pewnych przyjaciół i wiernych sojuszników, przewodzi nam nieśmiertelna idea socjalizmu.

Od nas samych, od tego, jak cały naród podporządkuje się ściśle wskazaniom kierownictwa partii i rządu, zależeć będzie realizacja naszych celów wytkniętych na VIII plenum i kształtowanie się sytuacji wewnętrznej.

Wilcza natura imperializmu niemieckiego nie zmieniła się od czasów Ulricha von Jungingena do czasów Konrada Adenauera.

Kaczyński nie tylko z Gomułki czerpie pełnymi garściami, ale też wyciągnął wnioski z działań Stalina i Hitlera, którzy spacyfikowali przekaz medialny i zaczęli produkować radia, które odbierały tylko jedną częstotliwość. Znany cytat z Goebbelsa, że kłamstwo tysiąc razy powtarzane stanie się prawdą, z powodzeniem wcielany jest w życie przez Macierewicza, który przy okazji chce potwierdzić jeszcze jedną maksymę ministra propagandy III Rzeszy „Nie byłoby niczym niemożliwym udowodnienie przy dostatecznej ilości powtórzeń […], że kwadrat jest w istocie kołem. Czym ostatecznie są kwadrat i koło? Są tylko słowami”. Dobrze wie pan Antoni, jaką rolę odgrywa „Smoleńsk”, że spełnia bardzo ważną funkcję psychologiczną — dodaje godności. Potwierdza, że „układ” istnieje i to on jest odpowiedzialny za cierpienia tych, którzy się nie odnaleźli w posocjalistycznej rzeczywistości… a dzisiaj nie mają na leki.

Wyborcy PiS-u chcą Państwa, które się nimi zaopiekuje, obroni przed „zalewem terrorystów”. Dla szarego obywatela walka o demokrację, trójpodział władzy nie ma znaczenia, ponieważ przeważająca większość nie bardzo kojarzy, co i po co jest ten podział, a demokracja to skompromitowane PO i demon w postaci Balcerowicza. Dziś zdecydowana większość społeczeństwa krzyczy: socjalizmie wróć! Chcemy państwa opiekuńczego, którego królem będzie Jezus, a „kolaboranci” i „spekulanci” zostaną wrzuceni do ciemnego lochu.

nie-badz-jeleniem-daj-glos

Złudnym jest pokładanie nadziei w tym, że elektorat obrazi się na Kaczyńskiego, Prezydenta Dudę i Premier Szydło za niedotrzymywanie obietnic wyborczych.

Tu też Kaczyński odrobił lekcję, tym razem z Machiavellego autora „Księcia”. To właśnie on sformułował powiedzenie „Cel uświęca środki”. Makiawelizm to synonim dualizmu, to technika, w której efekt jest nadrzędnym celem, jest synonim gry nie fair i przebiegłości, którymi kieruje się Kaczyński i Spółka z nieograniczoną nieodpowiedzialnością.

Tadeusz Kotarbiński napisał: „Bez umiejętnej techniki nic nie może się udać. I na tym polega jej doniosłość. Ale przy technice umiejętnej udać się może zarówno przedsięwzięcie godziwe, jak i niegodziwe”

Kaczyński postawił na najważniejszą cechę ludzką — egoizm. Ludzie zawsze będą się kierować korzyścią własną. Natura ludzka się nie zmienia, jest taka sama od tysięcy lat, dlatego wystarczy przyjrzeć się działaniom władców z przeszłości, aby przewidzieć zachowania ludzi.

“Rządzenie powinno polegać na wytwarzaniu przeświadczenia, że działania rządzącego są w istocie dobre”…

„Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą”….

„Patriotyzm jest siłą, która najpewniej poprowadzi do zwycięstwa”

Anthony Pratkanist i Elliot Aronson w książce “Wiek Propagandy” stwierdzili, że proces propagandy nie „jest komunikowaniem jednego punktu widzenia, jest raczej przekonywaniem do jakiegoś rozwiązania niż formą informowania. Obejmuje zręczne posługiwanie się obrazami, symbolami, stereotypami; odwołuje się do naszych uprzedzeń i emocji. Zawsze jest jednokierunkowa, sugestie – co robić, o czym i jak myśleć płyną od źródła wpływu do mas (a nie odwrotnie)”.

Paradoksalnie dużą role w tym odgrywają wolne media, w których liczy się informacja odpowiednio podana, tak aby kupił ją odbiorca o określonych poglądach. Między bajki można włożyć myślenie, że społeczeństwo potrafi zrównoważyć i ocenić sieczkę informacyjną, która dociera do nich z internetu czy innych środków przekazu, bo wiadomo przecież, że za każdym z nich stoi określona “grupa interesów”.

Jednak najważniejsze jest to, że w Polsce nie ma żadnej alternatywy dla PiS-u. Opozycja została sprowadzona do parteru na własne życzenie. Nie ma w kraju lidera, który potrafiłby dać sensowną ofertę. Od jakiegoś czasu słychać pomysły, że tylko Donald Tusk może być panaceum na Kaczyńskiego. To jest myślenie magiczne. Platforma miota się, próbuje podpierać się Lechem Wałęsą, zapominając, że dla dużej części społeczeństwa jest on synonimem zdrady wartości „Solidarności”. Dziś nie liczą się fakty, tylko wątpliwości. To wszystko już było i „se nie vrati”.

Dzisiaj jedyną alternatywą dla PIS-u jest… nowe otwarcie. A nie powrót do starych schematów.

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *