Noir jazz zapach dymu


Nie sposób zrozumieć muzyki Noir w oderwaniu od atmosfery filmów… i tu pojawia się problem. Wśród fanów nie ma zgody co do tego, czy noir jest gatunkiem, stylem. Czy jego wyznacznikiem jest treść w połączaniu z mrocznym klimatem dusznych zadymionych pomieszczeń, oświetlonych gołą żarówką, która kiwa się w obłokach papierosowego dymu…

lac2pge

W filmach noir główny bohater to najczęściej poturbowany przez życie detektyw, którego postać nie jest jednoznacznie moralna. U jego boku pojawia się femme fatale — kobieta, która dokłada mu cierpień i najczęściej jest powodem jego porażki czy też wręcz zguby. Nawiedzająca bohatera mroczna przeszłość w połączaniu z klaustrofobiczną scenografią ciasnych alejek, opuszczonych doków portowych, podejrzanych nocnych klubów, tworzy obraz ciemnej strony miasta.

american-noir

Noir nie jest jednoznaczny moralnie, granice między złem a dobrem zacierają się w konflikcie psychologicznym między widzem a fabułą. Bohater nie jest postacią niezniszczalną, zatraca się w alkoholu, destrukcyjnej miłości, tworzy własny kodeks postępowania, w którym brutalność jest nieodłącznym elementem.

1024x1024

Jak ważna jest w filmie muzyka, każdy kinoman wie doskonale. To właśnie muzyka wzmacnia przekaz i tworzy klimat, może wystraszyć, rozśmieszyć lub wycisnąć z oczu łzy. Zdarza się, że słyszymy o jakimś filmie, że jest kiepski, ale za to muzyka przednia. Czym byłby dobry horror, gdyby w tle leciała muzyka pop lub gdyby nie było jej wcale?

Krótko mówiąc, straszna kicha.

W takich filmach jak “Sokół Maltański”, “Wielki sen”, “Trzeci człowiek”, “Casablanca” czy w nowszych produkcjach “Twin Peaks”, “Łowca androidów”, “Sin City – Miasto grzechu”  muzyka noir tworzy niepowtarzalny mroczny klimat, kumuluje napięcie, daje chwilowy wypoczynek, moment nostalgii, żeby po chwili zaskoczyć…

Powstało wiele nurtów muzyki Noir, łączony jest z ambientem, trip hopem, downtempo. W sumie ciężko powiedzieć co jest dark Jazzem, a co nim nie jest.

Nietuzinkowy klimat oraz niszowy charakter muzyki wart jest uwagi. Od wielu lat słucham muzyki noir, i za każdym razem słyszę w niej coś innego.

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *