Wampiry istnieją!

Wampiry istnieją!

Wampir zwyczajny (Desmodus rotundus) to jedyny ssak, który żywi się wyłącznie krwią.

wampir zwyczajny Desmodus rotundus

Występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Jest niewielki – długość głowy i ciała zwykle nie przekracza 10 cm, rozpiętość skrzydeł ma do 40 cm. Przeważnie żyje w koloniach liczących do 100 osobników. Podobnie jak inne nietoperze zwykle żyje w jaskiniach, opuszczonych budynkach, stodołach.

Na łowy wybiera się głównie w nocy, choć w dzień również zdarza mu się polować. Jego ofiarami są zwykle duże ssaki, na których może żerować nawet do 4 godzin.

Wampir ma bardzo ostre zęby, które świetnie radzą sobie z rozcinaniem skóry. Wampir wbrew pozorom nie wysysa krwi, ale zlizuje wyciekającą z rany.

Ślina wampira zawiera substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi oraz znieczulającą. Ofiara zwykle nie zauważa, że wampir na niej żeruje.

Wampiry nie jedzą niczego innego — żywią się wyłącznie krwią innych zwierząt. W przypadku kiedy osobnikowi nie uda się polowanie, inne osobniki w kolonii dzielą się z nim swoim pożywieniem.

Niestety te przesympatyczne zwierzęta stanowią realne zagrożenie — często są nosicielami wścieklizny, którą przenoszą również na ludzi.

A tak wampiry się pożywiają.

 

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *