Głupia jak krowa?

Głupia Krowa! Tak czasami się mówi, żeby kogoś obrazić. Ale czy to faktycznie obraza?

Krowy są inteligentnymi, wrażliwymi i towarzyskimi zwierzętami. Każda krowa ma swój charakter. Jedne są bardziej spokojne, łagodne, inne bardziej dominujące. Komunikują się poprzez dźwięki, mowę ciała i dotyk. Wspólnie poszukują pożywienia i bronią się.

Wbrew pozorom, krowy bardzo lubią się bawić, brykać po pastwisku, bawią się rzuconą im piłką. Uwielbiają też pływać.

Krowy mają doskonałą pamięć – potrafią rozpoznać i odróżniać około 100 osobników ze stada. Zawierają przyjaźnie – są bliżej związane z niektórymi, od innych trzymają się z daleka. Z tymi, z którymi się przyjaźnią, zwykle są blisko, liżą się, przytulają. Krowa pozbawiona swojej przyjaciółki staje się osowiała, szuka jej na pastwisku.

cows-1687776_640

Uniemożliwienie krowom zachowań społecznych, ograniczenie ruchu sprawia, że krowy stają się apatyczne i lękliwe. Właśnie takie, jakie widzimy na wsiach. Bezmyślne przeżuwacze trawy…

Szczególnie silne więzi łączą krowę z jej dzieckiem. W opiece nad cielakiem często pomaga również matka krowy. Po odebraniu cielaka, krowa długo muczy nawołując swoje dziecko. Staje się apatyczna, nie chce opuścić miejsca, w którym po raz ostatni widziała cielaka. Zabrana na siłę, stara się wrócić do tego miejsca lub chociaż stale je widzieć. To trwa nawet kilka miesięcy.

Mało tego, krowy się uczą, że po porodzie cielak jest im odbierany.  Głośno było o przypadku z farmy w USA – jedna z krów zrozumiała, że po każdym porodzie człowiek odbiera jej cielaka. Kiedy urodziła dwa cielaki, jednego ukryła i przychodziła go karmić.

Często też krowom udaje się uciec z transportu na rzeź. Jeśli mają szczęście trafiają do azylu.

Brykające szczęśliwe krowy w schronisku:

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *