odłączamy się od netu?

uzaleznienie

Mam na imię Ewa. Mam najnowszy model komórki z wielkim ekranem, aby dobrze się pisało i przeglądało net. Komórka 24 godziny na dobę jest podłączona do internetu. Kiedyś gdzieś wyjechałam, gdzie nie było zasięgu. To były moje najgorsze wakacje. Teraz zawsze się upewniam przed wyjazdem, czy w ośrodku jest internet.

Rano po obudzeniu pierwsza rzecz, jaką robię, to sprawdzenie na komórce poczty, komunikatora, co nowego pojawiło się na fejsie. Polajkuję, skomentuję. Szybko ubieram się i wychodzę do pracy.

O tym, że już jestem w drodze informuję wszystkich snapem. W komunikacji wrzucę kilka komentarzy lub zdjęcie, jakie zrobiłam po drodze.

W pracy kawa. Podczas kawy szybki przegląd wiadomości w necie. Co ciekawsze skomentuję, udostępnię na swoim profilu czy prześlę do znajomych. Omówimy je na komunikatorze.

Komórkę mam w pracy wyciszoną, żeby nie denerwować szefów. Ale powiadomienia są włączone na wibracje. Czasami dostaję takie powiadomienia podczas spotkań biznesowych. Wtedy wychodzę do toalety. A może właśnie coś ważnego się dzieje w sieci? (…)

Dzień kończę, przeglądając w łóżku przed snem, co jeszcze znajomi wrzucili do sieci. Tyle się dzieje, że na sen wystarcza maksymalnie 4 godziny dziennie.

iphone-313842_640

Z uzależnieniem od internetu, zwanym również siecioholizmem, jest tak samo, jak z każdym innym uzależnieniem, z tym że uzależnienie od internetu jest stosunkowo nowe. Ale wcale nie mniej groźne.

Jakiś czas temu było głośno o śmierci z głodu i wycieńczenia trzymiesięcznego dziecka, ponieważ jego rodzice siedzieli w sieci… I opiekowali się wirtualnym niemowlakiem…

Kto może być szczególnie narażony na uzależnienie od internetu?

pokemon-1553995_640

 • osoby bardzo młode, nastolatki
 • osoby sfrustrowane, cierpiące na niedobory lub zaburzenia emocjonalne, potrzebujące
 • osoby zagubione w rzeczywistym świecie, dla których korzystanie z internetu jest ucieczką od rzeczywistego świata
 • osoby mające problemy z nawiązywaniem i/lub utrzymywaniem kontaktów,
 • osoby poszukujące wsparcia, przyjaźni miłości — nie potrafiące odnaleźć tego w rzeczywistym życiu,
 • osoby z mniejszą liczbą kontaktów lub okazji do kontaktów społecznych: osoby bezrobotne, samotne, gospodynie domowe
 • osoby chcące dominować, zabiegające o władzę, niepotrafiące tych potrzeb zrealizować w rzeczywistym życiu,

Od czego można się uzależnić w internecie?

binary-1327493_640

Czaty, grupy, rozmowy na komunikatorach
Grupowe i indywidualne rozmowy prywatne. Miejsca, w których jeśli nie radzisz sobie w kontaktach w rzeczywistym świecie, wreszcie możesz porozmawiać, zaspokoić swoje potrzeby społeczne. W internecie ze wszystkimi jesteś na Ty, brak jest wielu barier, które występują w świecie rzeczywistym. Możesz opowiadać o sobie czy zachowywać się tak, jak w realu byś się wstydzą zachować. Możesz wykreować siebie na kogoś innego. A jak się nie uda? Nic wielkiego, zawsze można wyjść i przenieść się gdzie indziej.

Portale społecznościowe
Bez konta na portalu społecznościowym nie wiesz, co się dzieje u znajomych. To na FB najpierw się chwalą co jedli na obiad, co im się przydarzyło w ciągu dnia, a także nowym związkiem, rozwodem czy narodzinami dziecka. Czego nie napiszesz na FB, tego nie ma 😉 Setki znajomych lajkuje, komentuje. Wiesz, że się Tobą interesują, lubią to, co robisz. Jeśli ktoś skrytykuje, jednym kliknięciem usuwasz ze znajomych i po problemie.

Gry internetowe
Już nie trzeba kupować gier w pudełkach, w dodatku których rozgrywka się kończy po jakimś czasie. W wirtualnym świecie gier możesz być kim chcesz, możesz zdobywać różne bonusy czy narzędzia, które pomogą Ci w rozgrywce. Do tego współzawodniczysz lub współpracujesz z grupą innych graczy. Nie jesteś sam, grasz z innymi.

Cyberseks
To już nie tylko oglądanie erotycznych i pornograficznych filmów w sieci. Coraz bardziej popularne są wirtualne spotkania przy użyciu kamer internetowych i wspólne onanizowanie się. Osoby nieśmiałe, mające trudności w intymnych relacjach z innymi, wirtualnym seksem zastępują jego brak w życiu realnym, rozładowują swoje napięcie seksualne. Spełniasz swoje fantazje, oswabadzasz się się od swoich kompleksów i zahamowań. Dodatkowo jest to bezpieczny sposób na seks przygodny, z nieznajomym. Gorzej, kiedy taki seks przez internet wypiera seks z prawdziwego życia i niszczy udany związek.

Przeciążenie informacyjne
Tłumacząc dosłownie jest to przeładowanie informacjami, czyli nałogowe przeglądanie sieci w celu poszukiwania wszelkich informacji. Masz wiedzę lub jej szukasz, wchodzisz też na fora dyskusyjne lub do grup tematycznych, gdzie możesz zdobyć więcej informacji lub podzielić się swoimi. Kluczowe nie są tu interakcje społeczne, ale posiadanie informacji.

Objawy uzależnienia

deep-web-1292333_640

 • Coraz częściej i dłużej zaczynasz korzystać z internetu.
 • Coraz częściej zastanawiasz się i planujesz, co opublikować, jakie działania w internecie podjąć
 • W przypadku braku internetu odczuwasz rozdrażnienie, jesteś poirytowany lub agresywny
 • Miałeś nieudane próby odcięcia się od internetu lub konkretnego medium
 • Odczuwasz większą satysfakcję podczas kontaktów przez internet, niż w świecie rzeczywistym
 • Zaniedbujesz swoje obowiązki na rzecz korzystania z internetu, coraz rzadziej udzielasz się towarzysko, rodzina również odsuwana jest na dalszy plan

Czy te objawy są podobne do objawów innych uzależnień?

Uzależnieni często nie widzą swojego uzależnienia, stosunkowo niewiele osób zgłasza się po pomoc. Uzależnieni wręcz zaprzeczają swojemu uzależnieniu. Przecież wcale nie siedzą zbyt długo w necie i w każdej chwili mogą przestać. Tylko jeszcze dokończą jedną rozmowę…

Najlepszym testem jest namówienie takiej osoby na dobrowolne odłączenie od sieci, np. na tydzień. Czy będzie odczuwać rozdrażnienie, agresję, bóle głowy? Czy będzie szukać każdej okazji, aby choć na chwilę wejść do sieci?

To co, jesteś gotów na odłączenie od sieci?

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *