Klucz do nieśmiertelności?

Zwierzęta rodzą się i umierają. Taki jest ich cykl życia. Okazuje się, że jednak nie wszystkich zwierząt.

W 1988 został odkryty gatunek meduzy Turritopsis dohrnii. Jest wielkości 4-5 cm. Polskiej nazwy nie ma, mówi się o niej “nieśmiertelna meduza”.

Czy jednak nieśmiertelna meduza jest naprawdę nieśmiertelna?

Standardowo Turritopsis dohrnii rozmnaża się tak, jak inne meduzy — w wodzie pływają plemniki, dochodzi do zapłodnienia, itd…

Ale w przypadku krytycznych warunków (np. brak pożywienia czy ciężkie uszkodzenia ciała po ataku) wszystkie komórki meduzy zaczynają się odmładzać — redukują się do form zarodkowych. Życie meduzy zaczyna się od nowa, powraca do niedojrzałego stadium polipa. Taki cykl meduza teoretycznie może powtarzać w nieskończoność.

W skrócie cykl rozmnażania Turritopsis dohrnii można przedstawić tak:

turritopsis-dohrnii-lifecycle

źródło: http://www.thecycleboy.com/2016/05/the-immortal-turritopsis-dohrnii.html

Czyli spełniają się marzenia o nieśmiertelności? Niekoniecznie.

Badacze odkryli, że tak naprawdę tylko komórki tej meduzy są nieśmiertelne. A raczej trudno mówić o nieśmiertelności, bo komórki się odmładzają, wracają do stadium początkowego. Natomiast zniszczenie komórki powoduje jej śmierć. Kluczowe jest to, że w każdym cyklu odmładzania powstaje zupełnie nowy organizm. Czyli to nie organizm jest nieśmiertelny, nie dany osobnik, tylko jego komórki potrafią się odmłodzić.

Gatunek jest badany przez naukowców, którzy mają nadzieję, że odnajdą klucz do nieśmiertelności dla ludzi. Czy im się uda?

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *