Niezniszczalne zwierzęta

Niesporczaki – małe, niepozorne zwierzęta. Nie można ich zobaczyć gołym okiem, jedynie pod mikroskopem. Wiele gatunków żyje w Polsce – na wilgotnym mchu, niektóre mieszkają w jeziorach. Większość gatunków nie przekracza 1 mm długości. Żywią się bakteriami, pierwotniakami – wysysają z nich soki. Niektóre żywią się obumarłymi szczątkami roślin. Niektóre gatunki do rozmnażania potrzebują samców, niektóre potrafią rozmnażać się dzieworodnie.

niesporczaki_5

Źródło: dinoanimals.pl

Niesporczaki są rekordzistami jeśli chodzi o odporność na warunki zewnętrzne. Nie straszne im ciśnienie 6000 atmosfer i w przestrzeni kosmicznej sobie poradzą. Przez 12 dni przebywały odsłonięte na promieniowanie w przestrzeni kosmicznej. Część z nich przeżyła, a po powrocie na Ziemię dostały kilka kropel wody i ożyły, a nawet zaczęły się rozmnażać!

Niesporczaki potrafią przeżyć 100 lat bez wody. Kiedy zaczyna brakować wody, kurczą się i wchodzą w stan kryptobiozy. Nie muszą jeść, nic nie czują. W tym stanie uśpienia nie starzeją się.

Były wystawiane na działanie temperatury +150 st. C i -273 zt. C, ciśnienie 6000 atmosfer, zanurzane w kwasie, pozbawiane normalnego powietrza, umieszczane w komorach z trującym gazem.

Wystarczy odrobina wody a zaczynają żyć i się rozmnażać.

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *